10 mesta antičke Grčke koje treba posetiti
U zemlji koja ima tako bogato istorijsko nasleđe kao Grčka, nije nimalo lako izdvojiti najzanimljivija mesta. Ovo su neki od lokaliteta na grčkom kopnu koje, ako vas put nanese, nikako ne smete zaobići.
Pogledajte najznačajnije istorijske lokalitete zapadne civilizacije.
Akropolj
Atinski Akropolj je jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta na svetu. Predstavlja utvrđenje iz 5. veka p.n.e. i sećanje na osnivanje demokratije, prva pozorišta i začetak nauke. Na ovom mestu su filozofi postavljali teška pitanja, a pisana istorija dobila umetničku formu. Na Akropolju se izdiže nekoliko značajnih spomenika – Partenon, Erehtejon, hram Atene Nike, kao i velelepna ulazna kapija Propileji.
Mikena
Poznata kao dom legendarnog kralja Agamemnona koji je poveo Grke u Trojanski rat. Homer je Mikenu opisao kao vladajući grad saveza prinčevskih zemalja u periodu od 1600 – 1100. p.n.e. Moderni naučnici se slažu da je grčki arhipelag u to vreme bio sličan feudalnoj Evropi. Dominaciju moćne Mikene potvrdili su bogati pronalasci prilikom iskopavanja. Kraljevski grob koji je otkrio Šliman uspeo je da sačuva velika blaga, među kojima je najčuvenija zlatna posmrtna maska.
Mikena je zahvaljujući tome smeštena u središte bogate kulture. Održavala je redovne veze sa Sirijom i Kiprom. Kada se nađete na ovom mestu, ne možete da se ne prepustite mašti i uplovite u Homerove legende.
Obratite pažnju na Lavlju kapiju koja je amblem ovog grada. Dva lava, kojima nažalost nedostaju lica, stoje sa obe strane kapije, okrenuti jedan ka drugom, a predstavljaju duhovnu zaštitu glavne kapije. Zidine grada su toliko masivne da su ih čak i stari Grci smatrali delom bogova. Kapije su sa obe strane branjene kulama. Iako građen da izdrži najžešće napade, nema zabeleženih podataka da je u to vreme vođen ijedan rat na ovim prostorima.
Istoričari kraj Mikene vide u kolapsu životnog standarda koji je pogodio ceo istočni Mediteran.
Olimpija
Poznata kao dom drevnih Olimpijskih igara, Olimpija je jedno od najlepših nalazišta u Grčkoj, sačuvano zahvaljujući mulju kojim ga je prekrila obližnja reka Alfej. Od samog početka 776. p.n.e. Olimpijske igre su se održavale na ovom mestu na svake 4 godine, sve do ih nije ukinuo vizantijski car Teodosije 426. godine.
Građevina na zapadnoj strani, korišćena kao vizantijska crkva, izvorno je bila radionica velikog klasičnog skulptora Fidije, odgovornog za nadgledanje izgradnje i ukrašavanja Partenona, kao i izradu kolosalne statue Zevsa u Olimpiji, jedne od 7 svetskih čuda. Postolje sa leve strane na ulasku na stadion nekada je nosilo statuu Zevsa za čiju su izradu platili oni koji su bili uhvaćeni da varaju na Olimpijskim igrama.
Stadion je u 4 veku p.n.e. kada je izgrađen, delovao mnogo veće nego što je to slučaj danas. Gledaoci su sedeli na travnatim klupama, a jedina sedišta su bila rezervisana za sudije i sveštenicu Demetre – jedinu ženu kojoj je bilo dozvoljeno prisustvo.
Igre je otvarala trka na 200 m, a trčalo se od istoka ka zapadu stadiona, odnosno ka hramu Zevsa u čiju se slavu takmičilo.